Szkło do kuchni – laminowane czy druk UV?
Na rynku znaleźć można dwie popularne metody tworzenia paneli szklanych do kuchni – druk UV oraz szkło laminowane. Nasi klienci często pytają nas o różnice pomiędzy tymi dwiema technologiami. Mówiąc najogólniej szkło laminowane to nic innego, jak dwie tafle szkła złączone ze sobą folią z dowolnym nadrukiem. Natomiast druk UV, czyli druk światłoutwardzalny, nanoszony jest bezpośrednio na tylną część szklanej tafli.
Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Po pierwsze, druk UV jest trwalszy od laminatu. Grafika nie wyblaknie z czasem ani nie przebarwi się pod wpływem czynników zewnętrznych. Nadruk tego rodzaju jest odporny na wilgoć, wysokie temperatury, a także światło słoneczne. Po drugie, druk UV jest lepszy jakościowo, jeśli chodzi o barwę kolorów. Każda barwa oddana jest idealnie, nie ma mowy o przebarwieniach czy załamaniu koloru. Co więcej, szkło hartowane do kuchni z nadrukiem UV wcale nie jest droższe od laminatu. Dzięki zastosowaniu jednej tafli szkła ceny obu produktów są zbliżone, ale to panele szklane z drukiem UV wygrywają pod względem jakości, żywotności i funkcjonalności.
Zalety szkła hartowanego do kuchni
W naszych realizacjach stosujemy głównie szkło hartowane o grubości 4mm, dające możliwość lepszego dopasowania do krzywizny ściany. Jest ono bardziej elastyczne i daje się minimalnie nagiąć, bez szkody dla trwałości. Niestety takie dopasowanie tyczy się tylko szkła hartowanego. Szkło laminowane ze względu na swoją sztywność nie pozwala na takie manipulacje.
Podsumowując, szkło hartowane z drukiem UV jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do kuchni oraz wszędzie tam, gdzie istnieje wysoka szansa uszkodzenia mechanicznego. Szkło laminowane może z czasem rozklejać się na rogach, pod wpływem wilgoci lub wysokiej temperatury, a grafika na folii blaknie pod promieniami słońca. W przypadku paneli szklanych z drukiem UV jest to niemożliwe.
Poniżej zdjęcia przed i po montażu paneli szklanych do kuchni.